به گزارش ماین نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه معادن کوثر:

در سند چشم انداز 1404 کشور، ظرفیت تولید فولاد 55 میلیون تن پیش بینی شده است که مهمترین نکته آن تأمین سالیانه 164 میلیون تن سنگ آهن است. در سال 98 تولید 28 میلیون تن فولاد برنامه ریزی شده بود که آمار 27 میلیون تن به ثبت رسید که عمده مشکل فولاد سازان در این زمینه کمبود منابع سنگ آهن بیان شده است.

 

با عنایت به شروع زنجیره فولاد از سنگ آهن در صورت بروز مشکل در تأمین سنگ آهن کل زنجیره با مشکل مواجه خواهد بود. ایشان تأکید کرد که اکتشاف ابتدای چرخه زنجیره فولاد است و اگر مطالعات اکتشافی کشور منجر به یافتن پتانسیلهای جدید نشود، در افق 1404 با کمبود سنگ آهن مواجه خواهیم شد و ناگزیر به واردات این محصول خواهیم بود.

 

در همین راستا گروه معادن کوثر با شرکت های مجتمع فولاد اردستان و گاما پرتو صنعت، کنسرسیوم معدنی با محوریت سنگ آهن، جهت انجام کلیه مراحل اکتشاف، استخراج و تولید محصول نهایی قابل ارائه به بازار، برای 3 محدوده اکتشافی واقع در شهرستان های نایین و اردستان، استان اصفهان، تشکیل دادند.

 

سپس مجید ساوجی، مدیرعامل مجتمع فولاد اردستان گزارشی از عملکرد مجموعه فولاد اردستان را بیان داشت و اعلام کرد که این مجتمع، هم اکنون حدود  500هزار تن فولاد تولید می کند که برای دستیابی به ظرفیت اعلام شده، نیاز به 1.5 میلیون تن سنگ آهن خام دارد. لذا این مجموعه عمده تمرکز خویش را در مشارکت و خرید محدوده های واقع در شعاع 300 کیلومتری مجتمع قرار داده است. این مجتمع از شمش تولید شده، توسط واحد نوردگرم ، تیر آهن های سایز 14، 16 و 18، تسمه های 30 سانتی متری ورق با ضخامت 8 تا  میلیمتر، میلگرد های فولادی کیفی و صنعتی تولید می کند که این فرآیند، جلوی حدود 200 میلیون دلار ارزبری از کشور را خواهد گرفت. همچنین ایشان بیان داشت که این مجتمع بین 50 تا 70 درصد از محصول نهایی را صادر می کند.